Upgrade audio Mercedes Sprinter – Kamper

Kamper na bazie Sprintera najnowszej generacji został do nas przyprowadzony przez przyjaciela jednego z zawodników buggy grupy AKPOL RALLY Team na upgrade audio.Pierwsze odsłuchy fabrycznego systemu pokazały w jaki sposób można ukierunkować te zmiany. Oryginalne głośniki współpracują z fabrycznym radiem, z którego 2 kanały są wykorzystane na stronę lewą i prawą auta, zaś 3 kanał zasila nam głośnik centralny, który odpowiada nie tylko za wyeksponowanie średnich tonów, ale również za system SOS znajdujący się w aucie.

  • Do upgrade’u audio wykorzystano system Alpine dedykowany do Mercedesa Sprintera najnowszej generacji. W jego skład wchodzą woofery i tweetery, które pasują w fabryczne miejsca.
  • Drzwi zostały wytłumione na zewnątrz, ale także w środku, aby podnieść komfort jazdy i zminimalizować ryzyko powstawania niechcianych poddźwięków i rezonansów.
  • Piękne, wycinane laserowo maskownice z zestawu Alpine skrywają 28mm tweeter, który został skierowany nieco bardziej w stronę lusterka. Takie położenie pozwala na osiągnięcie lepszej przestrzeni dźwiękowej oraz efektu brzmieniowego.
  • Głośnik centralny to Helix P3M, który idealnie wpasował się w miejsce oryginalnego, niczym dedykowany sprzęt.
  • Do zasilenia całego systemu wykorzystaliśmy 2 wzmacniacze Audiotec Fischer. Pierwszy z nich posłużył do w pełni aktywnego zasilenia przedniego systemu – jest to wzmacniacz Match M5.4 DSP. Jego 4 kanały zasilają zestaw przedni, natomiast 5 kanał wzmacnia głośnik centralny.
  • Drugi wzmacniacz to produkt z tej samej serii Micro, który posłużył do zasilenia sekcji niskotonowej znajdującej się pod fotelem pasażera. Do jej stworzenia wykorzystaliśmy skrzynkę dedykowaną, w której znalazł się głośnik Helix K8W.
  • Całość systemu została wystrojona z wykorzystaniem najnowszego softu PC Tool 5.0. Aby uzyskać jak najlepszą charakterystykę liniową, sygnał wejściowy do procesora poddaliśmy obróbce. Pracowaliśmy z dźwiękiem tak, aby wyeliminować wszelkie zniekształcenia i wyciągnąć z systemu wszystko co najlepsze.

Jak to gra? Jeśli chodzi o brzmienie, pozytywnie zaskoczyły nas woofery, gdyż zagrały porządnym kickiem. Mimo braku komory za nimi, nogawki w spodniach lekko falowały w takt naszej ulubionej muzyki. System zagrał bardzo głośno, bez zniekształceń, z ciekawym basem dającym dużo funu. Całą przestrzeń kampera wypełnia muzyka płynąca z kabiny kierowcy. Głośnik centralny, zlokalizowany na szerokiej desce rozdzielczej, zdecydowanie poprawił lokalizację pozornych źródeł dźwięku, jednocześnie tworząc niesamowitą przestrzeń i bardzo obszerną scenę dźwiękową. W tej chwili podróże zarówno prywatne, jak i te związane z motorsportem, będą miło i przyjemnie mijały dzięki dobrej jakości systemowi audio. 

BĄDŹMY W KONTAKCIE