Volkswagen Multivan T6.1 2020r.

Jak już wspominałem, często w Car Hi-Fi gościmy naszych rodaków zza granicy. W tym przypadku właścicielka Multivana również mieszka poza Polską, jednak w trakcie urlopu w kraju postanowiła poprawić audio w swoim aucie.
Pani Aleksandra na co dzień przebywa w Portugalii, a samochód służy jej i jej rodzinie do wyjazdów, również tych dalszych, a dzięki swoim funkcjonalnościom umożliwia aktywne spędzanie czasu (na przykład na rowerach).
Niestety dużym mankamentem jest podstawowy system audio, co oznacza nic innego jak słabą jakość, a dodatkowo głośniki znajdują się jedynie z przodu. Właściciele zwrócili uwagę na fakt, że bardzo lubią słuchać podcastów, jednak na tym sprzęcie zarówno one jak i muzyka brzmią bardzo niewyraźnie, tym bardziej podczas jazdy gdy dochodzą szumy z zewnątrz.
Po sprecyzowaniu wymagań przygotowałem 3 projekty, z których wspólnie wybraliśmy ten najbardziej optymalny zarówno pod względem jakości jak i budżetu. 
  • Przed montażem głośników zostało wykonane kompleksowe i dokładne tłumienie drzwi, aby zniwelować wszelkie szumy i odgłosy jazdy, a tym samym stworzyć idealne warunki do pracy głośników. Dzięki temu będą brzmiały bardziej precyzyjnie, z wyraźnym basem i lepszą odpowiedzią impulsową.
  • Zestaw przedni to oczywiście mój ulubiony Helix S 62.C. Zastosowałem głośniki odseparowane ze zwrotnicami pasywnymi, montując je w miejsca fabryczne. Bardzo korzystna dla dźwięku jest lokalizacja tweeterów; dzięki temu, że umieszcza się je w słupku A, oferują one dobre budowanie przestrzeni dźwiękowej.
  • Woofery znalazły swoje miejsce w wytłumionych drzwiach.
  • Tylne głośniki to koaxialne F6 X od Helixa. Z racji braku fabrycznych miejsc montażowych, oraz tego, że klientka nie zdecydowała się na subwoofer, głośniki umieszczone zostały w wykonanej zamkniętej komorze. Dzięki niej głośniki lepiej pracują, a dodatkowo eksponuje ona niskie tony, co rekompensuje brak suba.
  • Wzmacniacz zasilający cały system to Helix D FOUR, odpowiednio 2 kanały na przód i 2 na tył.
  • Ze względu na to, że przekodowanie radia nie było możliwe, przez co nie dało się regulować głośności tylnych głośników, zamontowany został pilot, aby umożliwić właścicielom ściszenie dźwięku kiedy ich mała pociecha utnie sobie drzemkę na tylnym siedzeniu. 
Jak to gra? 
Wykonany system mimo braku subwoofera zaskakuje ilością basu, co zawdzięczamy prawidłowemu montażowi. Wysokie tony
świetnie spisują się zarówno podczas słuchania muzyki, ale i ulubionych podcastów, w końcu wyraźnie, bez zniekształceń i szumów z zewnątrz.
Bardzo nas cieszy, że sprostaliśmy wymaganiom właścicieli, a audio będzie służyło w trakcie długich podróży po pięknej Portugalii

BĄDŹMY W KONTAKCIE